Як зчитати показники пристрою для пошуку риби (PRO/PRO+)

і використовувати ці дані, щоб ловити більше і більшу рибу

Тільки починаєте користуватися ехолотом? Знаєте основи, але хочете отримати більше від пристрою для пошуку риби? Не впевнені, що правильно читаєте показники на дисплеї ехолота? Не хвилюйтеся, ми вам допоможемо. Цей короткий посібник навчить вас розуміти показники на дисплеї пристрою для пошуку риби, щоб ви могли відрізнити рибу-приманку від риби-трофея, і розпізнати занурене дерево, яке ви можете зачепити.

Виділіть всього 7 хвилин на цей посібник, і ви зможете використовувати дисплей ехолота для:

Bиявлення риби

Bизначення розміру риби

Bизначення різних типів підводних об'єктів

Bизначення типу та твердості дна

Принципи роботи ехолотів

У цьому блозі ми зосереджуємось на фактичних зображеннях, які ви побачите на екрані, тому не вдаватимемося у технічні деталі роботи гідролокаційних пристроїв, але на нашій сторінці ми повідомимо вам все, що потрібно знати. Але наразі існує пара технічних моментів, які потрібно пам'ятати. По-перше, ехолоти сканують конусоподібно. Чому це важливо?

На розмір області, що сканується, буде впливати кут конуса. Конус з широким променем сканує від 40° до 60°, тобто охоплюватиме велику площу. Вузький конус сканує від 10° до 20°. Тому перевірте, який конус використовує ваш ехолот, коли переглядаєте дані на екрані. Моделі Deeper PRO і PRO+ мають широкий та вузький промінь сканування (55° та 15°), а Deeper START – середній/широкий промінь (40°). Слід пам'ятати ще один момент роботи ехолота – він постійно надсилає та отримує дані, що означає, що ваш дисплей буде постійно прокручуватись. Поточні дані сканування знаходяться праворуч – чим лівіше на екрані, тим старіші дані.

Тому просто зверніть увагу на наступні моменти, коли дивитеся на дисплей ехолота:
1. Перевірте, чи скануєте ви широким чи вузьким променем.
2. Екран постійно прокручується – це не означає, що ехолот рухається.

1. Виявлення риби

Піктограми риби

Піктограми риби є корисними, коли ви починаєте роботу з ехолотом: ваш пристрій для пошуку риби тлумачить отримані гідролокаційні дані і намагається визначити, чи це риба чи ні. Це робиться на основі таких чинників, як розмір об'єкта та потужність зворотного імпульсу ехолота.

В роботі ехолотів Deeper використовується складний алгоритм застосування Fish Deeper для інтерпретації даних. На жаль, навіть найдосконаліші прилади не можуть передавати значення даних з точністю 100%.

Різні риби плавають з різною швидкістю і в різних напрямках відносно променя що випускається ехолотом сигналів. Це означає, що їх показники не можуть завжди читатися однаково. Крім того, деякі підводні об'єкти або водорості іноді можуть давати схожі з рибою показники.

Тому вам потрібно навчитися самостійно тлумачити одержувані ехолотом дані, щоб використовувати його максимально ефективно.

Зважитеся на важливий крок і відключіть значки риби - в нагороду ви отримаєте більш точні показники місцезнаходження риби. Додатковим бонусом за рішучість стануть нові корисні знання і вдосконалені навички.

Рибні дуги

Як виявити рибу на екрані ехолота, коли піктограми риб вимкнені? Шукайте дуги.

Риба буде відображатися на екрані у вигляді дуг (тут докладно описано, чому саме в формі дуг). Важливо пам'ятати, що дуги можуть відрізнятися за розміром (довжиною і шириною) і можуть бути неповними - на половинчасті дуги теж слід звертати увагу. На скріншоті наведені приклади різних дуг. Вони відрізняються по довжині і ширині, деякі з них неповні, але всі вони позначають рибу.

2. Визначення розміру риби

Ви помітили кілька рибних дуг і прийшов час зрозуміти, що каже кожна дуга про розмір риби. Давайте обговоримо довжину, товщину та половинні або повні дуги.

Довжина рибної дуги

Найбільш поширена помилка рибалок при використанні ехолота, це вважати, що довга дуга означає велику рибу. Це не так. На дисплеї ехолота довжина означає час. Наприклад, уявіть, що пристрій для пошуку риби знаходиться у воді нерухомо (іншими словами, ви не підтягуєте його та не тролите). Якщо унизу є риба, яка також нерухома, що ви побачите на своєму екрані? Ви побачите одну довгу лінію. Це не означає, що в ставку, де ви рибалите, є синій кит. Це означає, що під вашим ехолотом знаходиться нерухома риба, і вона може бути дуже маленькою.

Тепер уявімо ще одну ситуацію: ехолот знову нерухомий, але на цей раз 2 риби пропливають через промінь ехолота - одна велика і одна маленька. Велика риба пропливає через промінь ехолота дуже швидко, а маленька пливе повільно. Яка з них утворить довшу рибну дугу на вашому екрані? Відповідь - маленька. Це трапляється тому, що повільний рухомий об'єкт залишить довшу позначку, ніж той, що рухається швидко, незалежно від їхнього розміру.

Подивіться на знімок з екрана нижче. Це сигнал від косяка риби-живця. Зверніть увагу, якими довгими виходять деякі дуги. Це тому, що ехолот нерухомий або рухається дуже повільно, або тому, що риба рухається повільно. Так чи інакше, це хороша ілюстрація до того, що довга рибна дуга не обов'язково означає велику рибу.

Ширина рибної дуги

Отже, довжина не дуже хороший показник розміру риби. Набагато краще подивитися на ширину відображеної риби.

Просто пам'ятайте наступне при тлумаченні рибних дуг:
думайте вертикально, не горизонтально.

Навіть якщо дуга коротка, але товста, це означає, що сигнал надійшов від великої риби. Знову погляньте на цей знімок з екрана. Яка з чотирьох показаних риб найбільша ?

Відповідь - це риба внизу справа. Всі дуги мають приблизно однакову довжину (і всі вони досить короткі). Але товщина правої нижньої дуги говорить нам, що це найбільша риба. Ця риба не є велетенською, але це буде пристойний улов.

Порада: використовуйте вертикальний флешер

Ось корисна порада для визначення ширини/товщини сигналу ехолота: увімкніть вертикальний флешер (також відомий як «радіолокаційний індикатор з лінійною розгорткою») у своєму пошуковому пристрої, якщо він ним обладнаний (для цього у застосунку Fish Deeper перейдіть в меню Налаштування > Ехолот > Вертикальний флешер). Вертикальний флешер з правої сторони екрану точно покаже, що зараз знаходиться під вашим ехолотом. Його можна використовувати для вертикального джиггінгу, і, звичайно, для зимової риболовлі. Щоб оцінити розмір риби, подивіться на товщину і ширину сигналу на вертикальному флешері. У більшої риби ширший і товщий сигнал.

Половинні або повні рибні дуги

Останній момент, який слід пам'ятати під час пошуку рибних дуг, полягає в тому, що дуга не обов'язково повинна бути повною. Половинні дуги (як показано на знімку вище) також вказують на наявність риби. У нашому навчальному посібнику про роботу ехолотів ми докладно пояснюємо, чому іноді виходить повна дуга, а іноді - половинна.

Коротка відповідь полягає в тому, що повна дуга утворюється, якщо риба плаває по всьому конусу ехолота, а половинна або часткова дуга - якщо вона пропливає лише через його частину.

Але при читанні дисплея важливо пам'ятати, що половинна або часткова дуга може утворюватись і великою рибою - якість дуги не є показником розміру риби.
Тож звертайте увагу на повні та часткові дуги і пам'ятайте, що товщина дуги є найкращим показником розміру риби.

Пошук живця з використанням пристрою для пошуку риби

Живці відображатимуться на дисплеї як тире, лінії або навіть точки, тому іноді вони можуть виглядати схожими на рослинність.

Однак існує 3 основні відмінності:

  1. Живець, як правило, зависає у воді, а не знаходиться на дні.
  2. Ехолот покаже живця іншим кольором, ніж рослинність (на стандартному кольоровому дисплеї застосунка Fish Deeper вони показані жовтим, а не зеленим).
  3. Живці часто збираються у формі кулі, яка відображається як хмара або скупчення, а не лінії.

На знімку з екрана показаний як окремий живець, так і куля з живців. Зверніть увагу на відмінність у кольорі із зеленою рослинністю на дні.

Пошук великої риби на екрані ехолота

Отже, давайте підсумуємо те, що ми дізналися, у двох ключових моментах.

  1. Думайте вертикально, а не горизонтально - ширина рибної дуги є найважливішим покажчиком розміру риби.
  2. Дуги можуть бути половинні або повні - половинна або неповна дуга не означає, що це менша риба. Знову ж таки, ширина - найкраща підказка.

Ваш ехолот не покаже вид риби, але тепер, коли ви знаєте розмір, у вас є хороші шанси визначити вид з огляду на озеро чи річку, в якій ви рибалите, і глибину, на якій ви знайшли рибу.
Отже, коли ви бачите дугу, подібну до наведеної нижче на екрані, ви зловите ВЕЛИКУ рибу!

3. Визначення різних типів підводних об'єктів

Ехолоти є ідеальними інструментами для визначення глибини, рельєфу дна та пошуку підводних об'єктів. Іноді ця інформація буває більш корисною, ніж піктограми риби. Отже, давайте подивимося на показники ехолота щодо підводних особливостей.

Перед цим запам'ятайте дві речі:

  1. Ваш ехолот сканує постійно, і це означає, що екран продовжує прокручуватись, навіть якщо ехолот не рухається. Якщо ехолот нерухомий, дно виглядатиме рівним, але воно може не бути таким. Щоб отримати точне уявлення про рельєф дна, обов'язково підтягуйте (трольте) ехолот повільно та стабільно.
  2. Шкала глибини справа від екрана дозволяє визначити глибину будь-яких знайдених особливостей. Показник глибини, що відображається у верхньому правому куті екрана, показує глибину дна під ехолотом прямо зараз – майте на увазі, що глибина не обов’язково та ж сама, що і глибина об'єктів, які ви щойно сканували, особливо якщо ви скануєте вимоїни та ями.

Це дуже цінні особливості для цілого ряду видів риби, і їх легко помітити з використанням ехолота. Підтягуючи пристрій, ви побачите зміну контуру глибини – не забудьте використовувати показник глибини на дисплеї (у застосунку Fish Deeper він знаходиться у верхньому правому куті екрана) для відстеження швидкості зміни глибини.

Вимоїни та горби буде легко помітити, як показано нижче.

Є три поради, які допоможуть покращити точність пошуку цих особливостей дна:

  1. Після виявлення вимоїни перейдіть від широкого до вузького променя сканування, і знову проскануйте цю область. Це покаже більш точний профіль зміни рельєфу, а також дозволить уникнути будь-яких «мертвих зон» під час сканування.
  2. Можна використовувати функцію батиметричного картографування, а не сканування. За допомогою ехолота Deeper можна створювати батиметричні карти – це карти підводного рельєфу з кольоровою розміткою в режимі риболовлі з човна (моделі 3.0, PRO, PRO+ i CHIRP+) і з берега (PRO+ I CHIRP+). Ці карти також покажуть вимоїни та зміни глибини, і допоможуть повертатися до найкращих місць.
  3. Якщо ви ловите рибу на великій території, наприклад, з байдарки, увімкніть попередження про глибину, яке сповістить вас при виявленні вибраного діапазону глибини. Таким чином, можна швидко проходити мілководдя без необхідності перевіряти пристрій, а після попередження сповільнитися і почати стежити за екраном.

Це також дуже популярні особливості дна для ряду видів, особливо хижаків, які використовують їх як місця засідки.

Колір на дисплеї має вирішальне значення для вияву гілок і стовбурів дерев. Оскільки вони надсилають інший зворотній сигнал, ехолот покаже їх відмінним від дна кольором (інакше це буде просто виглядати як горбок). Тому оберіть палітру кольорів, яка виявить цю різницю. У застосунку Fish Deeper оберіть класичний режим кольору (де гілки та стовбури будуть зеленими, як рослинність) або денний режим кольору (де вони будуть фіолетовими).

Рослинність та водорості

Можливо, ви захочете виявити рослинність та водорості як потенційну зону, куди слід закидати (наприклад, якщо ви рибалите на окуня на поверхні води влітку) або як зону, якої слід уникати (наприклад, якщо ви рибалите з використанням фідера або не хочете налетіти на перешкоду).

Як і при пошуку гілок та стовбурів, вам допоможе колір. Рослинність та водорості також відображаються вертикальними лініями, і, можливо, будуть мати сильніший сигнал на дисплеї, ніж стовбури.

Ось приклад вимоїни з великою кількістю рослинності.

Впадини

При ловлі коропа маленькі впадини будуть ідеальною особливістю дна. Часто ці впадини створюються самими рибами. Їх легко помітити на ехолоті - просто зверніть увагу на невеликі, V-подібні впадини в рельєфі дна при підтягуванні або тролінгу.

Підвищення

Рельєф підвищень є більш поступовим, ніж у вимоїн, але виявити їх так само легко (див. знімок з екрана нижче). Підтримуйте стабільну швидкість підтягування або тролінгу, щоб отримати точні дані про нахил. Щоб отримати чіткіші дані слід сканувати з вузьким променем. Це також забезпечить відображення мілин та горбів, які можна не побачити при скануванні з ширшим променем (наша сторінка <про роботу ехолотів пояснює, чому так виходить).

Інші підводні об'єкти

Хто знає, що ховається під водою? Інколи на екрані з'являються дивні об'єкти - наприклад, користувач Deeper у Франції знайшов автомобіль у місцевому озері (див. знімок з екрана нижче).

Незважаючи на те, що не кожен об'єкт буде легко розпізнати, завжди можна отримати підказки залежно від форми, а також сили зворотного сигналу. Зверніть увагу на численні помаранчеві сигнали під машиною - це говорить про дуже важкий об'єкт. Гідролокаційні сигнали поцілили машину, відскочили до поверхні води, відскочили від поверхні та знову поцілили машину.

Це знання корисне для виявлення дивних підводних об'єктів, але воно має набагато більш практичне застосування - інформація про те, наскільки жорстким чи м'яким є дно.

4. Визначення типу та твердості дна за допомогою ехолота

На яку рибу ви б не полювали, знання про твердість і щільність дна озера – це ще одна підказка, як змусити рибу клювати. Є три чинники, які необхідно враховувати під час визначення типу дна: колір дна, товщина дна, а також наявність чи відсутність другого зворотного сигналу від дна.

Колір

Інтенсивність зворотного сигналу від м'якого дна відрізняється від інтенсивності сигналу від твердого дна. Щоб показати цю різницю, ехолот використовує колір. У стандартній кольоровій палітрі дисплея Deeper колір варіюється від бурого (м'яке дно) до інтенсивного помаранчевого (найтвердіше дно). У кольоровій палітрі денного режиму (див. знімок з екрана) різницю ще легше побачити зі зміною кольору від фіолетового (м'яке дно) до червоного, помаранчевого і потім жовтого (найтвердіше дно).

«Подвійні зворотні сигнали»

Подібно до машини, яку ми показали раніше, тверде дно відбиває дуже сильні зворотні сигнали, які іноді відбиваються назад від поверхні. Вони будуть показані на екрані як другі зворотні сигнали, що проходять паралельно під лінією, що показує дно. Якщо ви бачите один з таких сигналів, це ще один покажчик твердого дна.

Товщина

Товщина лінії, що показує дно, також є чудовим доказом твердості дна. Тут правило просте: чим товстіша лінія, тим твердіше дно. Але будьте обережні - чутливість ехолота може вплинути на товщину лінії. Чутливість дисплея Deeper можна регулювати. Тому якщо підвищити чутливість до 100%, лінія дна може виглядати товстішою, а якщо її знизити до 10% - вона може виглядати більш тонкою. Отже потренуйтеся у налаштуванні чутливості і навчіться визначати, наскільки товщина лінії дна залежить від чутливості.

Щільність

Тверде дно буде просто показане як одна товста лінія, тому відрізнити різні види твердого дна нелегко. Але для більш м'якого дна лінія буде мати тире і пропуски, які можуть дати вам ключ до розуміння складу дна.

Пісок / мул / грязь

Довгі лінії вказують на те, що дно дуже м'яке і пухке — напевно це пісок, мул або грязь.

Гравій / камінь

Якщо лінія дна плямиста, то на дні гравій або камінь. Залежно від розміру, можна навіть побачити окремі маленькі камені.

Більше знаєш — більше ловиш

Пристрої для пошуку риби є неймовірно цінними інструментами, і чим більше ви дізнаєтесь про їхнє використання, тим успішнішими будуть ваші поїздки на риболовлю. Ключовою частиною навчання рибалки є перехід від методу спроб і помилок до підходу, що ґрунтується на знаннях. Можливо, ви регулярно ловите на певному місці певну кількість риби – але чи знаєте ви, чому? Ехолот допоможе вам зрозуміти не лише свої невдачі, але й успіхи. І як тільки ви дізнаєтеся, то зможете знову з легкістю досягати цього успіху.