Принципи роботи ехолотів
Розуміння принципів роботи ехолотів та вміння зчитати показники на екрані перетворять безрезультатний виїзд на риболовлю на великий улов. Наш короткий навчальний посібник щодо принципів роботи ехолотів навчить вас основам роботи з пристроями для пошуку риби та надасть кілька порад, щоб полегшити зчитування показників на екрані.
Ехолот (або сонар) – це звуковий ехолокатор. Ехолот надсилає звукові імпульси вниз крізь воду. Коли ці імпульси потрапляють на об'єкти, такі як риба, рослинність або дно, вони відбиваються назад на поверхню. Ехолот вимірює час руху звукової хвилі вниз, потрапляння на об'єкт та повернення назад. Це та сама система ехолокації, яку використовують кажани та дельфіни. Ця інформація дозволяє пристрою оцінювати глибину, на якій перебуває виявлений об'єкт. Він також вимірює силу зворотного імпульсу – чим твердіші об'єкти, тим сильніший зворотний імпульс.
Після повернення імпульсу надсилається ще один. Оскільки звукові хвилі рухаються у воді зі швидкістю приблизно одна миля за секунду, ехолоти можуть надсилати кілька імпульсів за секунду. Моделі Deeper PRO, Deeper PRO+ і Deeper CHIRP+ надсилають 15 імпульсів за секунду. Зворотні звукові імпульси перетворюються на електричні сигнали, які потім відображаються на екрані, показуючи рибалкам глибину і твердість дна та будь-які об'єкти.
Чотири моменти, які потрібно пам'ятати
Ехолоти сканують конусоподібно, а не лінійно
Прокрутка екрана не означає рух ехолота (чи багато риби)
Товстіші лінії та подвійні зворотні сигнали означають твердіше дно.
Шукайте дуги і ви знайдете рибу
1. Ехолоти сканують конусоподібно, а не лінійно
Коли ми зчитуємо дані ехолота, ми зазвичай уявляємо собі, що інформація, яку ми бачимо на екрані, відбувається безпосередньо під ехолотом. Тому, якщо ми бачимо рибу на екрані, ми думаємо, що вона знаходиться прямо під ехолотом. Насправді, дані, які ми бачимо, взяті з більш широкої області під ехолотом. І що важливіше, ехолот отримує дані з тим ширшої області, чим глибше він сканує. Це відбувається тому, що ехолоти сканують конусоподібно.
Ось як це відбувається
Ехолоти надсилають звуковий імпульс, щоб знайти об'єкти. Звук рухається хвилями, а не по прямій, і ці хвилі поширюються конусоподібно, стають ширшими і ширшими.
Більшість ехолотів дозволяють керувати діапазоном конуса звукової хвилі шляхом зміни частоти сканування. Це важливо, тому що в різних ситуаціях різні промені будуть більш або менш ефективними.
Сканування широким променем (зазвичай від 40° до 60°) добре підходить для швидкого сканування великих площ, щоб отримати загальну інформацію про глибину і структуру дна, але з низькою точністю та деталізацією. Сканування широким променем найкраще підходить для мілководдя, оскільки конус охоплює тим ширшу область, чим глибше він сканує. Тобто, якщо ви скануєте на глибині 45 футів (13,7 м), ви побачите об'єкти в області з радіусом 47 футів (14,3 м).
Сканування вузьким променем (10° – 20°) дає більш точне зображення, але охоплює меншу площу. Воно краще підходить для пошуку точного місця розташування риби. Сканування вузьким променем також краще підходить для більш глибокої води, оскільки конус не поширюється так широко.
Відбиття від поверхні та сліпі зони
Потрібно зважати на ще один фактор стосовно ширини кута променя ехолота - у деяких випадках ви не зможете виявляти об'єкти безпосередньо під поверхнею води.
Це спричинене таким явищем, як відбиття від поверхні, що властиве всім ехолотам. Відбиття від поверхні з'являється тому, що вода, близька до поверхні, відбиватиме деякі гідролокаційні хвилі, які будуть занадто швидкими для правильної обробки ехолотом. Це відбиття має численні причини, найбільш поширеними з яких є хвилі на поверхні, бульбашки, течії та водорості. Як результат, виникає велика кількість «гідроакустичного шуму» біля поверхні. Це створює «сліпу зону», в якій неможливо виявити рибу.
Обсяг відбиття та розмір цієї сліпої зони можна зменшити, якщо підвищити частоту ехолота. Отже, якщо у вас є ехолот Deeper PRO або PRO+ і ви маєте справу із сильним відбиттям від поверхні, переключіться на сканування з більш високою частотою (вузький промінь 290 кГц 15°). У випадку з ехолотом Deeper START, частота якого складає 120 кГц, відбиття від поверхні може сягати на 1 м нижче поверхні води.
Завдяки технології CHIRP ехолот Deeper CHIRP+ зводить до мінімуму перешкоди та шуми, що забезпечує точність його показників навіть на глибині 15 см від поверхні води.
Наведене нижче зображення ілюструє 2 різні ситуації, коли відбиття від поверхні може вплинути на показання ехолота (у цих прикладах відбиття від поверхні сягає глибини приблизно на 1 м нижче поверхні):
- Риба знаходиться нижче зони відбиття від поверхні. У цьому випадку відбиття імпульсу ехолота від риби є достатньо потужним для ідентифікації ехолотом (у випадку з пристроями Deeper у додатку Fish Deeper App використовується алгоритм визначення, чи є певний об'єкт рибою). В результаті цього, риба відображається у додатку.
- Риба знаходиться в зоні відбиття від поверхні. Відбиття імпульсу ехолота від цієї риби змішується разом з відбиттям від поверхні, що робить його занадто слабким для ідентифікації ехолотом. В результаті цього, риба не відображається у додатку.
Чому від цього залежить…
пошук риби
Під час пошуку риби не треба думати, що кожна риба, яку ви позначаєте, знаходиться безпосередньо під ехолотом. Натомість уявляйте, що вони знаходяться десь у межах конуса, що поширюється під ехолотом. І пам'ятайте, чим більша глибина, на якій знайдена риба, тим ширша площа, на якій вона може бути. Якщо риба на невеликій глибині, то вона знаходиться приблизно безпосередньо під ехолотом, особливо якщо використовується вузький промінь. Якщо риба знаходиться глибоко, вона може бути в набагато ширшій області та значно далі від розташування ехолота.
Порада від Deeper: Під час риболовлі спершу використовуйте широкий промінь, щоб знайти загальну область місцезнаходження риби, потім увімкніть вузький промінь і проскануйте цю область декілька разів, щоб отримати точне місце розташування.
Ще один момент, який слід розуміти при пошуку особливостей, – це поняття мертвої зони. Ехолот буде використовувати перший елемент дна, який він визначить, в якості рівня для маркування дна на екрані. Але якщо конус сканує вимоїну, нижче може бути глибше місце, яке не входить в сканування – ця область є мертвою зоною (див. схему).
Порада від Deeper: Використання вузького променя дозволить звести до мінімуму шанси виникнення мертвої зони на екрані. При знаходженні вимоїни або іншої особливості дна проскануйте її кілька разів за допомогою вузького променя.
2. Прокрутка екрана не означає рух ехолота (чи багато риби)
На екрані застосунка Fish Deeper та багатьох інших ехолотів дані відображаються з прокручуванням справа наліво. У правій крайній частині дисплея відображені найновіші результати, а найстаріші – зліва. Слід пам'ятати, що екран продовжує прокрутку, навіть якщо ехолот не рухається, тому що пристрій постійно надсилає та приймає звукові імпульси. Розуміння роботи екрана, що прокручується, дуже важливе для розуміння отриманих гідролокаційних даних.
Чому від цього залежить…
пошук риби
Одна з помилок, яку можна легко зробити при аналізі показників ехолота, полягає в сприйманні однієї риби в якості багатьох риб. Ось як це трапляється. Ви закидаєте ехолот, а у воді знаходиться нерухома риба. Якщо ехолот не рухається, і риба залишається нерухомою, ви побачите постійний потік значків риби на екрані. Природною реакцією буде розпалитися і думати, що там є 4 або 5 величезних рибин. Насправді там лише одна, але через прокручування екрану здається, що їх там більше.
Порада від Deeper: Якщо екран з прокручуванням здається незрозумілим, спробуйте додати дисплей вертикального флешера (Налаштування – Ехолот – Вертикальний флешер: увімкнено). Він схожий на дисплей для зимової риболовлі і знаходиться в правій частині екрана. Цей дисплей показує в режимі реального часу без прокручування, що відбувається саме зараз під ехолотом.
Уявіть, що ви закинули ехолот, і тепер підтягуєте його, щоб отримати зображення підводних об'єктів. Ви припиняєте намотувати котушку на декілька секунд, потім починаєте знову. Після цього дивитеся на результат сканування і бачите постійний нахил, але з однією рівною, пласкою областю в середині. Отже, чи є пласка ділянка на дні?
Відповідь – ні! Тому що горизонтальна вісь дисплея відображає час, а не відстань. «Пласка ділянка», яку ви бачите, виникла, коли ви перестали намотувати котушку. Ехолот продовжував сканування та прокручування, тому дно виглядає рівним, хоча це не так.
Порада від Deeper: Щоб уникнути цього, зберігайте стабільну швидкість при підтягуванні ехолота. Також можна скористатися функціями картографування з човна або берега. Вони використовують GPS для додавання рівнів глибини на карту, тому зміна швидкості не створює ніяких проблем.
3. Товстіші лінії та подвійні зворотні сигнали означають твердіше дно
Ехолот може розповісти не тільки про рельєф дна, але і про його твердість. Ось як це відбувається.
Ехолоти вимірюють як час, який потрібен для повернення звукового імпульсу, так і силу сигналу, що повертається. Це дає змогу показати, наскільки твердими чи м'якими є підводні об'єкти. М'які об'єкти з низькою щільністю повертають слабший сигнал, тоді як тверді об'єкти з високою щільністю повертають сильніший сигнал.
Дисплей ехолота покаже вам, наскільки твердим є об'єкт, за допомогою кольору та яскравості: чим яскравіший колір, тим сильніший сигнал, і тим твердіший об'єкт. Це особливо важливо при скануванні дна.
Можна помітити, що відображення дна стає товщим і більш інтенсивним в деяких місцях (тверде дно), або тоншим і слабшим в інших (м'яке дно). Також можна помітити другий зворотній сигнал від дна. Тут дно настільки тверде, що промінь ехолота відбивається до поверхні, відбивається знову, відбивається від дна і сприймається ехолотом.
Приклад м'якого дна
Приклад другого дна
Чому від цього залежить…
пошук риби
Вміння проаналізувати щільність дна є елементом навчання роботі з вихідними даними. Оволодіння може зайняти деякий час, але заощадить багато часу в довгостроковій перспективі, тому що ви точно розумітимете, що знаходиться у воді.
Порада від Deeper: якщо ви прагнете вдосконалити своє вміння, важливо перейти від знання («Я знаю, де знаходиться риба») до розуміння («Я розумію, чому там є риба»). Почніть шукати зв'язок між твердістю дна, яку ви бачите на ехолоті, та місцями, де зазвичай збирається риба. Наприклад, можна помітити, що в певних умовах або протягом певних сезонів потрібний вид риби завжди знаходиться там, де є м'яке дно. Це цінний момент розуміння, який значно покращить рівень улову.
Цей чинник не впливає безпосередньо на пошук риби. Але пошук закономірностей щодо твердості дна та розташування риби може виявитись цікавим. Ці дані про твердість дуже корисні як елемент загальної картини, яку ви збираєте. Визначення різниці між купами гілок та камінням, мулом та твердим дном може бути вирішальним при пошуку потрібних місць для полювання на цільові види риби.
Порада від Deeper: Якщо ви знайшли цікаве місце, використайте вузький промінь, щоб отримати найбільш детальні та точні показники твердості дна. Увімкніть детальне, а не базове відображення у застосунку Fish Deeper (скористайтеся меню ліворуч), щоб побачити показники твердості дна.
4. Шукайте дуги і знайдете рибу
Використання піктограм риб – це чудовий спосіб розпочати роботу з ехолотом, але можна більш точно виявити рибу та визначити її розмір, використовуючи вихідні дані. Тому, коли будете готові, вимкніть піктограми риби та почніть шукати дуги.
Чому дуги?
У більшості випадків риба буде з'являтися на екрані у вигляді дуги. Причина дуже проста. Якщо риба пропливає безпосередньо через конус ехолота, вона відіб'є імпульси від краю конуса, середини, а потім іншого краю. Зворотні сигнали з двох країв конуса проходять трохи більшу відстань, ніж сигнали від середини. Таким чином, на екрані з'явиться форма дуги або «нігтя».
Як розпізнати рибу
Є декілька важливих моментів, які слід пам'ятати про рибні дуги:
- Дуга утворюється тільки від рухомих риб (або якщо ехолот рухається над ними).
- Якщо ехолот та риба нерухомі, ви побачите лінію, а не дугу.
- Повну дугу можна отримати лише якщо риба пройде через повний конус ехолота.
- Якщо риба пропливає через частину конуса, вона буде показана як половина дуги або товста риска – уважно стежте за ними.
Думайте вертикально, а не горизонтально
Довгі дуги означають велику рибу, чи не так? Не так. Довгі дуги означають, що риба перебувала в конусі ехолота тривалий час.
І не забувайте, тут має значення глибина – риба на більших глибинах створює довші дуги або лінії, тому що конус ехолота там ширший, і вона залишається в ньому довше. Величезна риба біля поверхні може створити лише коротку дугу або лінію.
Тож як визначити розмір риби?
Відповідь – по товщині. Якщо дуга або лінія товсті, вони позначають велику рибу. Тому думайте вертикально, а не горизонтально.
Перше зображення є ідеальним прикладом. Ця велика риба не утворила повної дуги, але лінії вертикально товсті, тому ми знаємо, що вона велика.
Так само відбувається пошук живця. Не дивіться на довжину ліній, дивіться на товщину та скупчення відміток.
Чому від цього залежить…
пошук риби
Вміння працювати з вихідними даними дозволить здійснювати найбільш точний пошук риби. Опанування може зайняти трохи часу, але ви заощадите багато часу в довгостроковій перспективі, тому що точно знатимете, що знаходиться у воді.
Порада від Deeper: Вимкніть піктограми риби у застосунку Fish Deeper (меню ліворуч – іконки риби), і не забувайте думати вертикально, а не горизонтально. Шукайте товсті дуги або половинні дуги, і не звертайте уваги на їхню довжину. Також пам'ятайте, що глибина буде впливати на довжину. Довші дуги утворюються рибою на глибині. Знову ж таки, зосередьтеся на товщині лінії, а не на довжині дуги.
Визначаючи особливості дна, стежте за рибними дугами та косяками живця. Це допоможе краще зрозуміти, як особливості дна співвідносяться з певними видами риби.